Nejsilenejsi tricka a placky na planete

Touchbook

Poridil jsem si Touchbook od firmy Always Innovation. Stal $399, dodali ho behem nekolika mesicu. Netvrdim, ze to je optimalni dodaci lhuta, ale nakonec kde sezenete notebook s ARMem. Ma par HW problemu, ale narozdil od HW problemu jinych stroju jsou velmi jednoduse a levne resitelne.
Postupne (jak bude cas) sem budu davat reseni problemu a ruzne hw detaily.


Touchbook ma nekolik velmi zajimavych vlastnosti:
- Po odklopeni zadniho krytu je videt prostor na pridavna USB zarizeni. Jsou v nem 3 USB konektory, v jednom je wifi, v jednom BT a posledni prazdny (uz v nem mam flashku).
            117mm
       ---------------
       U             |
       | 65mm        |
       U             | Baterie
       -------       |
Zakladni     U       | 
deska        |       |
        95mm |X      |
             |X      | 
             |       | 
             |       |
             ---------
                56mm

X jsou do prostoru zasahujici SD karta. Vycuhuje 6mm a zacina 40mm od spodniho okraje.
U jsou USB konektory
- Klavesnice je vyrazne lepsi, nez ma asus eee 901 (cehoz neni velky problem dosahnout) ... ale vyrazne horsi, nez ma iBook G4 (coz je nejlepsi notebookovska klavesnice, na ktere jsem kdy v zivote tu cest psat).
- Dotykovy display je silne navykovy.
- Vydrzi 10 hodin.
- Cely system je na SD karte (chodi v tom i 32G, 64G jsem zatim nezkousel), takze v pripade neuspechu - treba s vymenou kernelu - staci prohodit kartu. Zadne flashovani, zadny JTAG, blbnuti s osciloskopem ... neni potreba ani sroubovak. Pokud se ovsem karta zacne podelavat (netusim, zda-li je to "kvalitou" karty, nebo obcasnymi vypnutimi po pretizeni zdroje pro USB), vypada to, jakoby odchazel HW. Staci vymenit kartu ...
- Ma seriovy port. Sice neni vyveden a je nutne ho priletovat ... take nema ridici signaly, nicmene je oddelen a ma spravne RS232 urovne, takze staci jen priletovat konektor. Navod Komunikace s U-bootem a terminalem funguje perfektne a v ai os je dokonce defaultne zapnuty getty (rychlost 115200 pro oba). Zevnitr je to /dev/ttyS2.
- Po zlikvidovani SD karty staci stahnout prislusne soubory a postupovat podle navodu.

HW Problemy:
- Nema rtc (respektive ma, ale to ztrati informace pri vypnuti procesoru), nicmene ma i2c a problem uz byl vyresen chipem DS1307. Tady je navod i s patchem kernelu. Take je tam pekne videt, kolik je v tom pocitaci mista.
- Horni baterka (6Ah) se nenabiji, neni-li pocitac zapnut. Spodni (12Ah) se nabiji, takze to neni tak zle. Melo by to jit obejit.
- Zdroj pro USB je prilis slaby. Sitovku neutahne vubec, telefon a CDMA jen kdyz je notebook v napajeni. Uz mam hotovy powerinjector, ktery z jedne LiION baterie dokaze dodat az 1A na 5V. Obvod vychazi ze zapojeni v datasheetu:

Je v nem obvod LT1308B, 15A schottkyna (mela by stacit 1A - mam v planu porovnat ucinnost), par odporu, Low-ESR kondenzatory 50uF z nejakeho stareho pocitace a 4.7 uH civka. Se sitovkou chodi perfektne.
- Nema ethernet (resitelne USB sitovkou). Nektere USB sitovky opet neutahne interni USB zdroj.

SW Problemy:
- Wifi po nahodnem case zemre. Nepomuze vyndat a zandat, rmmod a modprobe ... nic, jen reboot.
- - Lze pouzit Zydas1211, ale k prelozeni vlastniho jadra (ktere jde nabootovat) je zapotrebi prelozit cely AI OS, ze ktereho se vezme initramfs. Zatim se nepovedlo prelozit ho tak, aby slo vybrat OS, nicmene pod AI OS funguje Zydas1211 perfektne. Navod na kompilaci.
- - Novy OS z konce zari 2010 (AI, Ubuntu ... Androida jsem nezkousel) uz modul ma.
- - Nevyhoda teto sitovky je vyssi spotreba, takze po odpojeni napajeciho zdroje shodi USB.
- - Vyhoda teto sitovky je v tom, ze hned za USB konektorem je LDO na 3.3V, takze staci rozpojit 5V linku z USB a pripojit vstup LDO primo na LiION baterii a chodi to ... navic to usetri cast energie. Zatim jsem ji pripojil na spodni baterii (na vyvod na 8pin konektoru). Dlohodobe planuju pouzit 3 FETy IRF7416 ovladane pres i2c io pcf8574 a moci ji tim pripojit na spodni baterii, horni baterii i 5V ze zdroje softwarove.
- Gravitacni senzor zpusobuje otaceni displaye v okamziku, kdy se to nejmene hodi. To jde vypnout nekde v nastaveni puvodniho xfce.
- Nechodi mikrofonni vstup. (Netestovano s verzi ze zari 2010)
- Nesleepuje. Respektive sleepne, ale nevzbudi se. Respektive vzbudi se, ale nevzbudi se USB controller, takze jedine, co funguje je dotykova vrstva na displayi (a pravdepodobne i seriak, ale to jsem zatim nezkousel).
- Celkove je to alfaverze ... ale fluxbox jsem do ubuntu dostal a aplikace, co jsem potreboval zatim taky.

Upravy a zajimave informace:
- V alsamixeru hledejte sloupecek DAC2.
- Napajeci konektor prodavaji v GM (a asi i na spouste jinych mist) pod nazvem SCP-2009A, +5V 3.5A je uprostred, GND na okraji.